x Keresés
  • Magyar
  • English
  • Slovenščina
Messages

Messages

Projekt címe: “El nem mondott történetek”
Zarándoklatok a magyar-szlovén határvidéken

Projekt költségvetés (ERFA társfinanszírozás):  198.169,00 EUR

Projekt időtartama:  2024.01.01 – 2026.06.30.

Projektpartnerek:  Muraba Európai Területi Társulás, Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal, Lendva Község

Muraba Messages

A rövid nevén MESSAGES – azaz üzenetek – projekt célja Boldog Brenner János (1931, Szombathely – 1957, Szentgotthárd-Zsida) vértanú és a Lendva mellett mártírhalált halt Halász Dániel (1903, Cserencsóc – 1945, Hotiza) emlékének megőrzése, közösségünk emlékeinek élővé tétele, valamint mindezek bemutatása az ide látogatók és zarándokok számára. A projekt középpontjában egy olyan zarándokútvonal kialakítása áll, mely a vértanú papok történetét és szellemiségét bemutatva összekapcsolja a két határrégiót.

A projekt a történetek felkutatása és feldolgozásán, továbbá a zarándokútvonal kijelölésén keresztül elősegíti a vallási turizmus fejlődését a térségben. A zarándokhelyek felmérése, zarándokútvonal kijelölése, illetve a helyi infrastruktúra és a szolgáltatások összekapcsolásával hozzájárul a látogatók élményeinek gazdagításához.


A zarándokútvonalak előkészítéseként összegyűjtöttük a vértanúkról elérhető anyagokat, illetve vizsgáltuk Európa és térségünk zarándokútvonalait és azok turisztikai lehetőségeit. Partnerünk, a Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal helyzetelemzéséből kiderül, hogy a megfelelő infrastruktúra, a zarándokok igényeihez illeszkedő szolgáltatások és a helyi történelem, történetek átélhető bemutatása mind hozzájárulhatnak a zarándoklatok sikeréhez, de a világi látogatók elégedettségéhez is. A Boldog Brenner János és Isten Szolgája Halász Dániel emlékezete – életüket és vértanúságukat feldolgozó művek szemléje önmagában ismerteti a vértanúk életét és emlékezetét, ugyanakkor segítséget nyújt azok számára is, akik alaposabban meg szeretnék ismerni történetüket. Személyes emlékekkel kiegészítve ez a gyűjtemény nem csupán dokumentáció, hanem híd a múlt és a jelen között, s hasznos alapul szolgál a térségbe tervezett zarándoklatok és ifjúsági programok szakmai szervezéséhez is.


A következő időszakban a zarándokútvonal kijelölésére, kitáblázására és háttéranyagok készítésére kerül sor. Emellett sor kerül helyi idegenvezetők és zarándoklatszervezők képzésére is, akik a tervezett programok során segíteni fogják a látogatókat a történelmi helyszínek és a vértanúk történetének megismerésében.


2025 év végére egy vándorkiállítással készülünk, amely a vértanúk életét és a határtérség történelmét mutatja be.
A projekt során különös figyelmet fordítunk a fiatal korosztály megszólítására. Ifjúsági táborok, iskolai foglalkozások és rajzpályázat segítenek a fiataloknak jobban megismerni és megérteni a közelmúlt történelmét.